נכרת חוזה אבל אז הצד השני מחליט לשנות את התנאים לרעתך. לקבל את השינוי ואז להגיש תביעה? או להגיש אותה מיד?

המכולת בשכונה מפרסמת מבצע. במבצע כתוב – רק היום, 20 בזוקות ב- 5 שקלים. זה מבצע מעולה כי אתה מת על בזוקה והמחיר הרגיל של 20 בזוקות זה 10 שקלים. אז אתה רץ למכולת, שם חמישה שקלים על הדלפק ואומר למוכר – 20 בזוקה בבקשה. מדובר, אגב, על הסכם לכל דבר. אלא שאז המוכר במכולת מסביר שהמבצע לא רלוונטי, אבל בכל זאת הוא יבוא לקראתך וימכור לך את המסטיקים ב – 8 שקלים במקום ב- 10.

מה עושים? מסכימים לתנאים החדשים ומגישים תביעה או מגישים תביעה בלי לקנות?

בית המשפט העליון כבר נדרש לעניין הזה. לא מסטיקים עמדו על הפרק אלא דירות שחברת שיכון עובדים פרסמה במבצע. משפחת זפניק הגיע לרכוש דירה ושיכון עובדים לא עמדה בהתחייבות אבל הסכימה בכל זאת למכור למשפחת זפניק את הדירה במחיר גבוה משפורסם אבל נמוך ממחיר השוק.

משפחת זפניק עמדו בפני דילמה. לחתום, להבטיח לעצמם את הדירה, ואז לגשת ולתבוע. או לחלופין להסתכן בהפסד העסקה שעדיין הייתה אטרקטיבית מבחינתם, ולהגיש תביעה על כל הסכום. זפניק החליטו לחתום, תוך שהם מציינים שזוהי חתימה מתוך מחאה, ורק אז נגשו לתבוע את ההפרש בין המחיר ששילמו למחיר שהובטח להם.

בית המשפט העליון, מסתבר, ראה את הדברים באופן קצת שונה מזפניק. לטעמו של בית המשפט זפניק היו צריכים לגשת מיד ולהגיש תביעה. אם רצו שהדירה לא תימכר לאחר היו צריכים לבקש צו מניעה.

לא ניתן לחתום על הסכם מיטיב מחשש שתביעה שנגיש לא תתקבל ואז בכל זאת להגיש תביעה…